NATO 25 – Magyarország negyed évszázada a NATO-ban

Az ELTE TáTK Nemzetközi és Európai Tanulmányok Tanszéke szeretettel vár minden érdeklődőt a „NATO 25 – Magyarország negyed évszázada a NATO-ban” című kerekasztal-beszélgetésre, melynek során meghívott vendégeinkkel áttekintjük Magyarország útját a rendszerváltástól a NATO-tagság eléréséig, valamint az azóta eltelt évtizedek tapasztalatait.

Magyarország 25 évvel ezelőtt, 1999. március 12-én vált az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) teljes jogú tagjává. Sokak számára ma már evidensnek tűnik a kelet-közép-európai régió csatlakozása a transzatlanti szövetséghez, de közvetlenül a hidegháború után ez korántsem volt így. Az integráció útjában számos akadály megjelent, és a NATO átalakítására különféle tervek születtek az 1990-es években. Vendégeinkkel elsőként ezekről fogunk beszélgetni, kiemelve a legfontosabb szereplők (USA, Németország, Franciaország, Oroszország) álláspontját és a magyar törekvéseket a NATO-bővítést illetően. Ezt követően a csatlakozás óta eltelt negyed évszázad tapasztalataira fókuszálunk: Magyarország hozzájárulására a NATO működéséhez, a magyar részvételre a NATO missziós műveleteiben (főként az afganisztáni szerepvállalásra), a haderőfejlesztésre és fegyverbeszerzésekre, valamint a tagság politikai és társadalmi aspektusaira, elsősorban Magyarország álláspontjára az orosz–ukrán háború alatt és a NATO-tagság hazai megítélésére.

Helyszín: ELTE TÁTK, Lágymányosi campus (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a), Északi épület, 0.87 (Marx György-terem)

Időpont: 2024. március 11. 17:00

Vendégek:
Dunay Pál – ELTE, TáTK
Hettyey András - Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem
Wagner Péter - Károli Gáspár Református Egyetem

Moderátor:
Hevő Péter – ELTE TáTK

2024.03.03.